Bielovodská dolina – Poľský hrebeň – Velická dolina – Tatranská Polianka

KST Ružomberok organizuje 10.9.2023 (nedeľa) túru tatranskými dolinami: Bielovodská dolina – Poľský hrebeň – Velická dolina – Tatranská Polianka.

Bielovodská dolina je nádherná dolina plná vody (aj v tom najsuchšom období), plies, potokov a vodopádov. Spodnú časť tvoria lesy, vyššie sú strmé skalné prahy bočných visutých dolín so zrkadliacimi sa hladinami plies. Medzi najznámejšie v doline patria Hviezdoslavov a Ťažký vodopád. Popis trasy: Chodník začína na poľsko–slovenských hraniciach (970 m). Nástup na túru je vzdialený asi 200 metrov od parkoviska. Turistický chodník (modrá značka)vstupuje do doliny na hraničnom prechode Lysá Poľana. Potom smeruje popri riečke Bialka, ktorá tvorí štátnu hranicu.

Na 10 kilometroch tu je veľmi mierne stúpanie, v závere Bielovodskej doliny je stúpanie už je trochu ostrejšie, táto časť sa už volá Litvorová dolina, ktorej súčasťou je nádherné priezračné tyrkysové Litvorové pleso. O ďalších takmer 200 metrov výškových sa nachádza Zamrznuté pleso (2110m). Toto prevýšenie na 700 metrov dlhom úseku je už pomerne veľké a otestuje vašu kondičku.

Od križovatky nad Zamrznutým plesom je to už len kúsok po schodoch na Poľský hrebeň (2200m).  Zostup z Poľského hrebeňa na južnú stranu Tatier je cez Velickú dolinu po zelenej značke. V nej uvidíte Dlhé pleso, Kvetnicové pleso, Velický vodopád, Večný dážď a Velické pleso. Na túto stranu je z Poľského hrebeňa krátky úsek istený reťazami, potom už sa jedná o mierne klesanie. Pri Velickom plese je Horský hotel Sliezsky dom aj s bufetom a reštauráciou. Od Sliezskeho domu sa môžeme vybrať viacerými cestami na Hrebienok, do Starého Smokovca alebo do Tatranskej Polianky (995m), kde táto túra končí.

Trasa: spolu: 09:30 hod.(vrátane prestávok) Prevýšenie: 1325 m hore, 1300 m dole, vybavenie: Turistická výstroj, teplejšie oblečenie, retiazkové mačky (možno sa budú hodiť) Obtiažnosť: Peši II. VhT Mapa: 113 Vysoké Tatry VKÚ Harmanec
Zraz: Ružomberok, Železničná stanica od lokomotívy, 04:30 hod. Treba sa vopred prihlásiť a zároveň nahláste kto je ochotný pomôcť osobným autom na prepravu Ružomberok – . Vodičom áut sa budeme skladať na prepravné. Zo Starého Smokovca autobusom (6:05, 2,90€) do Lysej Poľany.
Návrat z Tatranskej Polianky do Starého Smokovca vlakom 16:09, 16:42, 17:09 (1 €)
Predpokladaný návrat: do Ružomberka 19:00 hod.
Informácie: Martin Fabian č.tel.: 0903 450 923

Bielovodská dolina – Velická dolina (002)

Dátum

sep 10 2023
Expired!

Čas

4:30 - 19:00
QR kód